Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Udruzenje paraplegicara Banata

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 1:53 am

Život je kao reka
kad nabuja od plahe kiše.
Protutnji dva-tri dana,
putem mora i okeana
i,ne vraca se vise.
Zato,ŽIVIMO DANAS,jer sutra mozda nece biti.
Popijmo jos po jednu,jer sutra mozda,necemo piti.
Ljubimo zanosno,strasno,jer sutra b i ć e k a s n o...


Toma Đ.Šaranovac


Humanitarnost ne može da čeka bolja vremena,omogućite svakom da živi normalno.
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 1:55 am

Reč Predsednika:
Udruženje paraplegičara i kvadriplegičara Banata osnovano je 18. 03. 1985. godine, sa sedištem u banji "Rusandi" u Melencima, da bi od 1995. godine svoj rad nastavilo u Zrenjaninu. Prvih godina rada Udruženje je funkcionisalo u stanovima i kućama članova, a svoje prostorije dobilo je od strane Skupštine grada 1997. godine. Osnovna ideja je okupljanje ljudi kod kojih je došlo do oboljenja ili povrede kičmenog stopa pa su kao posledica toga trajno vezani za invelidska kolica, kao i humanih ljudi zainteresovanih za pružanje pomoći članovima Udruženja. Cilj okupljanja je unapređenje svih vidova zaštite od interesa za članstvo, angažovanje osoba sa invaliditetom i njihovo zapošljavanje, razvijanje zajedništva i socijalno zbrinjavanje članstva. Upravo iz ovih razloga Udruženja paraplegičara Banata izlazi iz anonimnosti i postaje uzor za rad drugim invalidnim organizacijama. Otvorenost u radu i stalna želja za napredovanjem, rezultirala je visokom profesionalnošću i velikoj medijskoj popularnosti. Udruženje okuplja članove sa područja Banata, ali i drugih delova SCG, i predstavlja jedino udruženje sličnog profila koje okuplja i članstvo iz zdrave populacije. U ovim teškim vremenima organizacija i rad Udruženja dodatno je otežana, te radi toga apelujemo i pozivamo sve ljude dobre volje koji su u mogućnosti da nam izađu u susret i pomognu u prikupljanju neophodne humanitarne pomoći. U našem udruženju postoji stalna potreba za ortopedskim pomagalima pre svega invalidskim kolicima, zatim pelenama, urinarima, urin kesama, kateterima, sredstvima za higijenu i sličnim materijalom.

Humanitarnost ne može da čeka bolja vremena, omogućite svakom da živi normalno.

Kristina Živankić
Predsednik Udruženja Paraplegičara Banata


Udruzenje paraplegicara Banata Img0391640x480wi3
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 1:58 am

Samo zato što...
ne hodaš, ne vidiš, ne čuješ,
ne znači da ne možeš da plešeš

Udruzenje paraplegicara Banata Img0353640x480du8
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 1:59 am

Najveca nepravda na svetu nije u tome sto postoje bogati i siromasni,
vec sto postoje zdravi i bolesni.
-Dostojevski-


Udruzenje paraplegicara Banata Img0345640x480sk1
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:01 am

-Dobri ljudi ne cekaju na dobro,oni sami pomazu onima kojima je pomoc potrebna-

Udruzenje paraplegicara Banata Img0330640x480vo4
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:02 am

Ne treba mi tvoje sazaljenje-treba mi prijateljstvo!

Udruzenje paraplegicara Banata Img0380640x480nr8
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:03 am

Osnovni podaci o Udruženju:

Telefon: 023 534 610

e-mail adresa: uppbanat@mgnet.co.yu

Ulica: Kralja Aleksandra I Karadorđevića 17/2

Mesto: Zrenjanin 23000

Republika: Srbija

BROJ ŽIRO RAČUNA:
260-0126780017782-58



Udruzenje paraplegicara Banata Img0323640x480nl9
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:04 am

Jos jednom da ponovim a potrudicu se da ovo postavim i na druge forume gde sam clan.


Mole se ljudi dobre volje, donatori

Pošto se finansiranje udruženja bazira na nesigurim donatorskim izvorima potrebni su nam sponzori za nabavku prevoznog sredstva za invalide. Kako bi nam olakšali normalni prevoz.Postoji i stalna potreba za ortopedskim pomagalima pre svega invalidskim kolicima, zatim pelenama, urinarima, urin kesama, kateterima, sredstvima za higijenu i sličnim materijalom. Informacije možete dobiti na naš telefon ili e-mail adresu: uppbanat@mgnet.co.yu
Ulica: Kralja Aleksandra I Karadorđevića 17/2, 23000 Zrenjanin, SCG
Telefon: 023 534 610
BROJ ŽIRO RAČUNA: 260-0126780017782-58

Bila sam prisutna i videla kako Kristina ni od cega pravi nesto.26.sam prisustvovala Proslavi povodom Novogodisnjih praznika.Sreca je sto su snalazljivi i vec pouceni iskustvom znaju najbolje nacine da se vesele i sitnicama.Organizovali su tombolu i imala sam cast da prodajem brojeve kao i da ih izvlacim.To je jedno od najlepsih iskustava koje sam ponela sa sobom.Pokloni su od raznih firmi-"Biser"je spremio paketice za clanove.Svi su dobili kalendare Udruzenja,hemijske i upaljace.Kristina je uspela cak i putne troskove da plati.Od poklona na tomboli bili su prelepi aranzmani cveca,cvece u saksijama,carape,trenerke,majice,duksevi,misevi za racunare,ikone,suveniri,jastucici....
Tim novcem je pokriven deo troskova oko same svecanosti.


Udruzenje paraplegicara Banata Img0347640x480dy0
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:05 am

Koji sve problemi čekaju osobe sa invaliditetom koje nameravaju da dođu do bilo kakvog posla
Mentalne barijere, ipak, najveće

Steva Kostić iz Zrenjanina otvorio je protekle godine trgovinu na malo računarima i računarskom opremom, a za osamostaljenje u poslu koristio je podsticajna sredstva Nacionalne službe zapošljavanja. Ništa neobično jer se na samozapošljavanje odlučuju mnogi zbog nedostatka radnih mesta. Ipak, Steva Kostić sem problema kako da dođe do posla, nailazio i na još jednu barijeru, reč je o invaliditetu, u njegovom slučaju u radnoj kategoriji zbog preležanog meningistisa u detinjstvu. Složenost problema ilustruje i podatak da trenutno u Zrenjaninu ima 300 osoba sa invaliditetom koje traže posao.
- Godinama sam radio, uglavnom neprijavljen. Promenio sam 40 poslova. Tako se desilo da mi prođe već deset godina, a da imam jedva dve godine staža. Odlučio sam da radim nešto sam i za sebe. Reč je o računarima, koje poznajem i volim, i to mi, zasad, dobro ide - kaže Kostić.
Kostić je završio Srednju poljoprivrednu školu, posla nije bilo, pa se odlučio za studiranje. Posle je radio sve što je mogao da nađe. Zahvaljujući kampanjama i reklamama, saznao je za mogućnost da zasnuje sopstveni posao. O tretmanu invalida u društvu kaže da nailaze na brojne predrasude.
Novac, olakšice, barijere
-Teško mi je da motivišem svoje članove da izađu iz kuće, najčešće je razlog novac i komplikovano putovanje. Ipak, postoji i problem sa slabom zainteresovanošću. Rampa za prilaz invalidskim kolicima postoji, članovi Udruženja je ne koriste, osobe sa invaliditetom nemaju naviku da sami za sebe nešto urade. Sada se borimo za olakšice pri plaćanju parkinga i da se parking mesta za invalide obeleže adekvatno. Posle svih naših godina rada, mogu da kažem da je lakše ukloniti barijeru na ulici nego ukloniti predrasude - ističe Kristina Živankić, predsednica Udruženja paraplegičara Banata.
- Sve češće devojke gube posao zbog trudnoće, tako da ni invalidi ne mogu bog zna čemu da se nadaju. Posla nema i zbog opšte nesigurnosti u društvu. Jednostavno, teško je za svakoga - kaže Kostić.
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u Srbiji na birou rada ima 26.000 invalida, dok u opštini Zrenjanin ima oko 300 prijavljenih nezaposlenih osoba sa invaliditetom. Broj osoba sa invaliditetom koje bi mogle biti radno angažovane je, međutim, prema procenama kompetentnih sagovornika, znatno veći, jer se one iz različitih razloga ne prijavljuju Službi za zapošljavanje. Osobe sa invaliditetom su ugrožene jer su u proseku nižeg obrazovnog nivoa i lošijih kvalifikacija, odnosno onih zanimanja za kojima postoji sve manja potražnja u novonastalim uslovima ubrzanog tehničko-tehnološkog razvoja a sem toga, ne postoji ni dosledna i osmišljena državna politika za podršku invalidima.
- Nedostatak pravnog okvira kojim se regulišu položaj i prava lica sa invaliditetom u oblasti zapošljavanja drugi je značajan faktor koji otežava situaciju po ovom pitanju i u zrenjaninskoj opštini. Na donošenje zakona o zapošljavanju osoba sa invaliditetom čeka se već četiri godine. Najzainteresovaniji za njegovo donošenje zameraju organima vlasti ovako dug proces donošenja zakona, postaju obeshrabreni, dok su upoznati sa onim delom Nacrta zakona koji se odnosi na obavezno kvotno zapošljavanje invalida. Očekivanja su međutim veoma različita. Neki od njih su optimisti i veruju da će se na ovaj način napraviti značajan korak u pozitivnom smislu za sve osobe sa invaliditetom. Drugi, opet, sumnjaju da će se zakon primenjivati - ističe Alisa Halak, istraživač Centra za razvoj civilnog društva.
Kao značajna prepreka obrazovanju, a kasnije i zapošljavanju, ali i ostvarivanju svih drugih prava koja pripadaju invalidima navode se problemi odnosa roditelja prema deci sa invaliditetom. Oni, verovatno pod pritiskom predrasuda koje vladaju u društvu ili sramote, ne izvode decu iz kuća i ne uključuju ih u sistem obrazovanja.
- Znam i slepe i slabovide koji neće da se učlane u Savez jer je njih sramota. A drugo što roditelji vrše pristisak prema invalidnoj deci, sakrivaju ih, što je težak kriminal za mene. Sramota ga je da dete pusti na ulicu ili vodi bilo gde. Postoji veliki problem, ja ga vidim kao veliki problem, to su predrasude roditelja prema deci sa invaliditetom. Imam podatke za dve porodice koje svoju decu drže u tajnosti, ako to mogu tako da nazovem. Apelujem na roditelje da izvode svoju decu sa invaliditetom i da ih se ne stide - ističe Vladimir Panin, predsednik Saveza slepih i slabovidih Zrenjanina i potpredsednik Saveza slepih Vojvodine.
Stav društvene sredine invalidi ističu kao osnovni, čak i kao nerešiv problem. Najčešće primedbe su da se invalida sete samo kada se dešava nešto važno u državi a posle ih gurnu u zapećak. Svakodnevica invalida je surova, smatraju mnogi, počev od izlaska na ulicu gde ih očekuje vožnja bicikala trotoarom, parkirani automobili, kiosci, gajbice na sred trotoara. Sada se i pitanje zapošljavanja ispostavlja kao iznenađenje za mnoge. Invalidi su nespremni sa razlogom, jer ih dosad niko nije primećivao, a poslodavci jer moraju da se bave problematikom za koju je važila predrasuda o "manjoj produktivnosti". Sada treba vremena da se svi prilagode jedni drugima. Nacionalna služba za zapošljavanje svojim programom za podsticanje zapošljavanja lica za invaliditetom pokušava da motiviše poslodavca da zaposli osobu sa invaliditetom. Ovim programom koji se realizuje po konkursima predviđeno je da se opremi radno mesto za osobu sa invaliditetom u iznosu od 90.000 dinara i daje se mogućnost poslodavcu da izabere jednu od dve mogućnosti, da Nacionalna služba snosi troškove plate za to lice sa invaliditetom do 80 odsto prosečne plate u Republici ili u gradu za godinu dana, ili da Nacionalna služba snosi troškove poreza i doprinosa 36 meseci. Za drugu mogućnost, pokazuju podaci, poslodavci se retko opredeljuju.
- Ovaj program traje dve godine. Znači, poslodavac kada se uključi, kada zaposli lice dve godine mora da ga drži u radnom odnosu. Zapošljavaju se lica sa faktorom otežane zapošljivosti i to je kategorija koju poznajemo samo mi u okviru Nacionalne službe, znači ne poznaje je zakon. Protekle godine doneli smo 19 rešenja a 17 lica zaposleno je po ovom osnovu - ističe Viorika Blažin iz zrenjaninske filijale Nacionalne službe zapošljavanja.
Drugi program koji sprovodi Nacionalna služba za zapošljavanje je program samozapošljavanja. On se takođe realizuje po konkursu a namenjen je onima koji žele da osnuju privatnu firmu, pokrenu sopstveni biznis i po tom konkursu dobijaju finansijsku pomoć. Nude se bespovratna sredstva u iznosu od 80.000 -150.000 dinara u zavisnosti od toga koja kategorija nezaposlenih je u pitanju. Invalidi, odnosno ‘fozovci’, su dobijali ukoliko bi prošli na tom konkursu 130.000 dinara. Realizovana su tri ovakva ugovora.
Osobe sa invaliditetom često su nemotivisane za rad, čak i ako im se za to ukaže prilika. Mnogi od njih primaju socijalna davanja koja su veća od plate koju bi dobijali s obzirom na nisku obrazovnu strukturu, najčešće imaju mogućnost da se zaposle na slabo plaćenim radnim mestima. Ne može se izostaviti ni postojanje različitih prepreka za dolazak do radnog mesta i boravak u radnim prostorijama. Tu su pre svega različite arhitektonske barijere, koje su najvidljivije i veoma često jedine prepoznate kao prepreke, zatim problem prevoza do radnog mesta. Veliki problem je nepostojanje toaleta prilagođenih korisnicima invalidskih kolica.
Zrenjaninska udruženja osoba sa invaliditetom u skladu sa svojim mogućnostima pokušavaju da rade na zapošljavanju svojih članova kao i rešavanja drugih pitanja. Ipak, njihovi kapaciteti nedovoljni su za značajnije uspehe. Većina ne zna koje ministarstvo ili služba je nadležna za rešavanje nekog njihovog problema i kome bi trebalo da se obrate. Nekim od organizacija koje postoje jako dugo i koje je finansirala država vrlo je teško da se prilagode novim uslovima rada koji podrazumevaju aktivniji pristup radu, od osmišljavanja i planiranja svojih aktivnosti, preko obezbeđivanja sredstava, do njihove realizacije. Stoga je čest slučaj da ne pristupaju aktivnom rešavanju problema, već očekuju da će se to na neki način samo razrešiti. Pored toga, svaka organizacija deluje za sebe. Pokušaji da se na neki način udruže bili su bezuspešni.
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:06 am

Snežana Nikolić, najbolji strelac u ovoj godini
Na osnovu Pravilnika takmičenja invalida Srbije i Kalendara takmičenja za 2007. godinu, a povodom Međunarodnog dana invalida, Savez paraplegičara i kvadriplegičara Srbije organizovao je Pojedinačno prvenstvo Srbije u gađanju serijskom vazdušnom puškom i svečani završetak lige. Na takmičenju je učestvovalo dvanaest naj-uspešnijih seniora i šest seniorki u ovoj godini. Takmičenje je održano 1. decembra na strelištu Sportskog centra u Smederevu. Nakon završenog osnovnog programa i finala, organizovan je svečani ručak gde su proglašeni pobednici Lige invalida Srbije ekipno i pojedinačno u ženskoj i muškoj konkurenciji i dodeljeni medalje, pehari i diplome najuspešnijim.
Nasa Sneza Very Happy

Udruzenje paraplegicara Banata Img0368640x480qz4
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:07 am

Na osnovu Pravilnika takmičenja invalida Srbije i Kalendara takmičenja za 2007. godinu, a povodom Međunarodnog dana invalida, Savez paraplegičara i kvadriplegičara Srbije organizovao je Pojedinačno prvenstvo Srbije u gađanju serijskom vazdušnom puškom i svečani završetak lige. Na takmičenju je učestvovalo dvanaest naj-uspešnijih seniora i šest seniorki u ovoj godini. Takmičenje je održano 1. decembra na strelištu Sportskog centra u Smederevu. Nakon završenog osnovnog programa i finala, organizovan je svečani ručak gde su proglašeni pobednici Lige invalida Srbije ekipno i pojedinačno u ženskoj i muškoj konkurenciji i dodeljeni medalje, pehari i diplome najuspešnijim takmičarima.

U pojedinačnom plasmanu u ženskoj konkurenciji prvo mesto pripalo je Snežani Nikolić, članici Streljačkog kluba „Olimp“, druga je bila Jelana Pantović iz smederevske ekipe „R - 50“, a treća, takođe takmičarka zrenjaninskog „Olimpa“, Mira Radaković. U muškoj konkurenciji prvi je bio Zdravko Hršum član ekipe „Dunav“ iz Beograda, drugo mesto pripalo je njegovom klupskom drugu Siniši Vidiću, dok je treći bio takmičar „Olimpa“ Živko Papaz.

Apsolutni pobednik za ovu, kao i za prethodne četiri godine, u ženskoj konkurenciji je Snežana Nikolić, a u muškoj, prvi put, Zdravko Hršum. Takođe, proglašen je i najbolji strelac među invalidima za ovu godinu, a kao i prethodne godine, to je Zenjaninka Snežana Nikolić.


foto album sa sajta Udruzenja-Madjarska 2005.



Udruzenje paraplegicara Banata Madjkr1
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:09 am

ZRENJANIN: Sve popularnija "vojska kod kuce"
Zrenjanin - Civilno služenje mi omogućava da učim, a da sam u kasarni to ne bih mogao. Smatram da ću biti koristan i na ovaj način. Raspoređen sam na rad u odeljenju održavanja sistema u zrenjaninskoj bolnici i radim poslove slične pozivu za koji se spremam. Uz rad i učenje, vojni rok brzo će proći - kaže Zrenjaninac Ljubomir Ješić.
- Raspoređen sam u sportsku ambulantu Zdravstvenog centra, a razlog zbog kog sam tražio civilno služenje vojnog roka leži u činjenici da se ne slažem sa klasičnim vojnim načelima. U krugu ljudi među kojima se krećem većina se opredeljuje za civilno služenje vojnog roka - ističe Zrenjaninac Đorđe Sekelj. Prema njegovim rečima, među mladima se civilno služenje vojnog roka zove "vojska za devojčice", ali se niko na to previše ne obazire.
- Pre dve godine sam civilno služio u Zavodu za zapošljavanje. Dosta se radilo i vreme je brzo prošla. Za to vreme sam spremao magistarski rad i uspeo da sve obaveze uskladim. Kraj vojnog roka obeležile su poplave i tamo sam se maksimalno angažovao. Bez obzira na pozitivno iskustvo, smatram da treba uvesti profesionalnu vojsku. Danas sve košta i zato taj besplatan rad od devet meseci deluje potpuno utopistički. Besplatan rad danas nema opravdanja, on je bio imao smisla u socijalizmu, kada je sistem vrednosti bio drugačiji - iznosi svoje iskustvo sociolog Ljubomir Maširević, iz Zrenjanina.
- Naše udruženje nema zaposlenih, ja sama sve obavljam. Pomoć mi je potrebna oko svih poslova. Trenutno imamo 13 vojnika na civlnom služenju i oni pomažu u radu Udruženja, rade na računaru, pomažu našim članovima, idu u kupovinu i ispomoć su nam oko organizacije skupova - objašnjava Kristina Živankić, predsednik Udruženja paraplegičara Banata.
Najčešća radna mesta vojnih obveznika na civilnom služenju vojnog roka su zdravstvene ustanove, nevladine organizacije, poneka ustanova kulture, a za odsluženje vojnog roka nudi se i rad u fabrici. Da civilno služenje u pojedinim ustanovama može biti dalekosežno korisno, pokazuje i primer zapošljavanja mladih stručnjaka, nakon vojnog roka. Tako je jedan mladi informatičar u zrenjaninskoj bolnici ostao na radnom mestu na kojem je bio i za vreme služenja vojnog roka. M. Pudar

Kristina uvek ima dosta vojnika.Svi ti momci koji dodji na kraju postaju i prijatelji.Na svecanosti 26.Kristina je svima podelila Zahvalnice za podrsku i pomoc.Ova dva momka Aleksa i Vlasda su zavrsili sa odsluzenjem vojnog roka ali su
jos uvek u Udruzenje svakog dana od 09-16h.Kristina kroz smeh kaze da su i redovniji od trenutne vojske Very Happy

Udruzenje paraplegicara Banata Img0406640x480ey9
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:10 am

Dragan-Paja je takodje odavno zavrsio sa odsluzenjem Vojnog roka ali je ivek tu kad ga prijatelji pozovu...A sto voli Savuuu
Laughing

Udruzenje paraplegicara Banata Img0372640x480dt8
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:11 am

Ovako je bilo pre Dve godine....


Ples ne zna za prepreke

Kristina Živankić i Dušan Ramljak su prvi plesni par u Srbiji koji se takmiči u atipičnom plesu, gde je jedan od partnera u kolicima („Wheelchair dance“).
Kristina Živankić, po zanimanju frizerka, živi u Zrenjaninu. Invalid je postala nakon saobraćajne nesreće 1985. godine i kao i svi kojima se desi ovakva tragedija prošla je kroz tešak period patnje i prilagođavanja. Međutim, kao rođeni borac, uz veliku pomoć porodice pobedila je tugu i postala predsednik Udruženja paraplegičara Banata.
Povezala se sa sličnim udruženjima iz Beograda i zajedničkim trudom organizovali su druženja i zabave, na kojima su gosti spontano počeli da igraju i plešu. Upravo na jednoj ovakvoj zabavi, potekla je ideja da se uspostavi saradnja sa plesnim školama, kako bi se osobe koje su vezane sa invalidska kolica oprobale u plesu sa stojećim partnerima.

-U početku je bilo veoma teško, jer se mnoge plesne škole koje smo kontaktirali nisu odazvale. Sve se preokrenulo pre dve godine, kad je uspostavljen kontakt sa plesnom školom „Mladost“, čiji je aktivan član u to vreme bio Dušan Ramljak. Tada smo se upoznali i postali „slučajni partneri“ - priseća se Kristina.
Već posle prvih nekoliko taktova moglo se naslutiti da će biti uspešni, jer je Dušan već imao slična iskustva
- Prvi kontakt sa paraplegičarima imao sam još kao klinac dok sam trenirao aikido u školi Ljube Vračarevića, tako da mi nije bilo ni malo čudno kad sam prvi put zaplesao sa Kristinom. Vrlo brzo smo se uklopili - objašnjava Dušan, koji se plesom bavi od 1987 godine. Zajedno sa suprugom Anom takmičio se kao profesionalac u standarnim i latino plesovima, gde mu je glavni protivnik bio njegov sadašnji trener Milan Krunić. Zajedno sa njim i selektorom Miloradom Kastratovićem sada osmišljavaju koregrafiju pred važne nastupe.
Iza Kristine i Dušana za sada su dva velika takmičenja u „Veelchair densu“. Na svetskom prventsvu u standardnim i latino plesovima u Holandiji prošle godine plasirali su se u četvrfinale, a već na svetskom kupu u aprilu ove godine u istoj zemlji proglašeni su za par koji je koji je najviše napredovao.
Da bi na nastupima bili što bolji, potrebno je mnogo odricanja i vežbe. Kristinina povreda je takve prirode da može da upravlja automobilom, pa tri puta nedeljno dolazi za Beograd, a pred neko važno takmičenje i svakog dana. Dušan je Beograđanin, ali kao inženjer elektrotehnike uhlebljenje je našao u Šapcu, pa čim se vrati sa posla odlazi u OŠ „Stevan Sinđelić“ na Konjarniku, gde sa svojom partnerkom uvežbava plesnu koreografiju.

Ovacije na prvom nastupu
Prvo takmičenje na kome su nastupili bilo je Svetsko prvenstvo u „Šou densu“ prošle godine u Nemačkoj. Iako je ovo takmičenje u kome učestvuju stojeći partneri, Dušan i Ana prijavili su i Kristinu, jer je 2006. bila „Godina jednakih mogućnosti“. Osvojili su titulu vicešampiona, a od u početku iznenađene publike dobili su ovacije koje će dugo pamtiti.
Udruzenje paraplegicara Banata Ples
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:13 am

Evo jedne price koju sam upravo pronasla...

Ples u kolicima

Krešimir Butković

Nedavno sam listajući televizijske kanale zastao na programu ''Radio televizije Srbije''. Zašto? Iz jednostavnog razloga. Na ekranu se pojavila slika sretnih ljudi.- Pa što? - rekli biste. Kao da na drugim programima nema sretnih ljudi. Da, no ovdje su sretni ljudi bili u kolicima i plesali su. Odmah sam se bacio u Internet potragu za sličnim klubovima u Hrvatskoj, no nije ih bilo. Država koja ima 10% invalidnih osoba nema klub koji bi vratio osmijeh na lice ljudi koji se kreću u kolicima. Da je to tako, potvrdila mi je i predsjednica ''Udruge paraplegičara i tetraplegičara'' gospođa Mandica Knežević. Naime, iako je bilo sporadičnih nastupa u kolicima i iz Hrvatske i iz inozemstva, nažalost sve počiva na entuzijazmu pojedinca, tako da još uvijek nemamo registrirani klub s ovakvom aktivnošću. Štoviše, bio sam upućen da se učlanim u ''HUPT'' (što ću vjerojatno i učiniti), te tako svojom aktivnošću pokrenem na dobrovoljnoj bazi jedan takav projekt, jer da danas nitko ne želi volonterski, što će reći besplatno, raditi.

Tražeći i dalje Internetom, pronašao sam upravo Klub s televizije. Radi se o '' Centru za razvoj inkluzivnog društva '' - Društvo mogućnosti jednakih za sve. Stupio sam u kontakt s gospođom Vesnom Bogdanović, koja mi je iskazala srdačnu dobrodošlicu, te sam s njom odlučio napraviti intervju, koji će vas nadam se zanimati.

* Koja je Vaša djelatnost u Društvu?

Moja uloga je izvršna. Ja sam izvršna direktorka i deo izvršnog tima. Jedna sam od osnivača Centar za razvoj inkluzivnog društva CRID, ali od starta su me na osnivačkoj skupštini odredili da radim na realizaciji naših ideja a ne u upravljačkoj strukturi CRID-a

* Plesni klub se zove ''Mladost'', no ovakvi klubovi postoje već 25 godina u svijetu. Kako i na koji način, te koliko dugo djeluje vaš plesni klub?

Mi smo se faktički priključili plesnom klubu Mladost. Poenta je da su u njemu pre nas bili plesači i plesačice koji nemaju invaliditet. Mi smo se uključili početkom decembra 2005. Sada se ostvarila apsolutna integracija, treniramo zajedno sa članovima i članicama bez invaliditeta, potpuno ravnopravno.

* Senzibilitet društva naspram invalidnih osoba, pa i društava je prilično rudimentaran, kakva je situacija u Beogradu odnosno u Srbiji i Crnoj Gori?

U Srbiji se mnogo čini u cilju ostvarivanja prava i jednakih mogućnosti za osobe sa invaliditetom. Iako sadašnje Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike ima sluha i pruža podršku u rešenjima aktuelnih problema osoba sa invaliditetom, veliki posao je još pred nama. Još uvek postoje "repovi" tradicionalnog modela u okviru kojeg je invaliditet glavni krivac što neko ko ne hoda, ne vidi ili ne čuje ne može da se školuje radi ima porodicu itd. U Srbiji nije na snazi zakon o inkluzivnom obrazovanju a dopune i amandmani na zakone protiv diskriminacije nad osobama sa invaliditetom su u fazi usvajanja, kao i pravilnik o pristupačnosti objekata za stare, hendikepirane i decu, sa...KAZNENIM odredbama. Do sada su postojali takvi zakoni i pravilnici ali kada nisu bile kaznene odredbe niko ih nije ni poštovao.

I dalje je vrlo zastupljen stav da osobe sa invaliditetom treba da neko drugi zastupa iako naše NVO u Srbiji glasno šire ideju "Ništa o nama bez nas". Mi u vladi nemamo predstavnika/cu koji ima invaliditet kao kod vas u Saboru, gde imate moju imenjakinju koja je korisnica kolica. I dalje imamo samo retke pojedinačne primere opštinskih odbornika iako je ideja našeg nacionalnog pokreta osoba sa invaliditetom da se u svakoj opštini stvori "prazna stolica" za mesto osobe koja ima invaliditet i koja bi vodila sektor za pitanja osoba sa invaliditetom svake pojedinačne opštine.

Crna Gora ima već neke od zakona za poboljšanje obrazovanja i zapošljavanja osoba sa invaliditetom koji su na snazi, ali samo njihovo sprovođenje je i dalje veliki problem.

* Koja je uloga Centra?

Centar za razvoj inkluzivnog društva je nevladina organizacija čija je misija: stvaranje uslova za inkluzivno društvo kroz primenu integrativnog modela. Po nama ovaj model može da premosti jaz između starog medicinskog modela u okviru kojeg je krajnji ishod za osobe koje imaju invaliditet izlečenje ili smeštaj u neku instituciju, i socijalnog novijeg društvenog modela koji fokus stvara isključivo na odgovornost društva koje ne pruža izjednačene mogućnosti osobama sa invaliditetom za sve životne aktivnosti(rad, porodica, društveni život).

Centar teži ostvarivanju potpune inkluzije osoba sa invaliditetom kroz poštovanje ljudskih prava i kroz stvaranje preduslova i uslova za njihovo slobodno zapošljavanje kao najviši oblik inkluzivnog društva.

CRID nema članove ali sve osobe koje imaju invaliditet mogu biti korisnici/ce jer mi smo stvoreni po crros disability modelu tj. okupljamo osobe sa različitim tipovima invaliditeta a ne po dijagnozi.

* Vaši ciljevi ?

Naši ciljevi su fokusirani na 4 segmenta:

1. Povećati kapacitete i poboljšati životni standard time što ce se omogućiti pristup osobama sa invaliditetom prekvalifikacijama, doedukacijama, razvoju "celoživotnog učenja" neformalnom i formalnom obrazovanju i mogućnostima za zaposlenje. Omogućiti osobama sa invaliditetom pristup novim tehnologijama i informacionim sistemima.
2. Podrška donošenju zakonodavstva kojim ce se eliminisati diskriminatorne prakse i obratiti pažnja na specifična prava i specifične uslove koji nepovoljno utiču na sposobnosti ljudi sa invaliditetom da ostvare svoja prava i da prate implementaciju ovog zakona.
3. Fizička sredina bi trebalo da bude planirana ili prilagođena tako da postane pristupačna svima i to bi trebalo da bude pitanje dugoročne politike.
4. Podići nivo svesti zajednice i stepen integracije marginalizovanih grupa sa akcentom na ljude sa invaliditetom u produktivni život zajednice.

* Vaš klub je ujedno i prvi u jugoistočnoj Europi. Gdje leži razlog da ovakvih klubova nema više?

Ples je skupa aktivnost. Za osobe koje imaju invaliditet kao što se često događa i u drugim aktivnostima tako je i ples skuplji nego za osobe koje su bez invaliditeta. Postoji potreba za većom salom za časove plesa, skupim kolicima koja su laganija od onih za svakodnevnu upotrebu, plesni kostimi, poznati problemi oko prevoza jer korisnici kolica imaju problem da koriste niskopodne autobuse ako ih uopšte i ima u pojedinim gradovima...ima mnogo stavki...Države bivše Jugoslavije su opterećene rešavanjem elementarnih potreba za sve članove društvene zajednice ne samo kada je reč o osobama sa invaliditetom, zato je nivo osetljivosti i ka ovoj aktivnosti osoba sa invaliditetom vrlo niska gotovo nikakva kod nas, od strane onih koji to treba da materijalno podrže.

* Koja je vaša strateška orijentacija?

Mi smo odlučili da budemo uporni. Iako u svetu ples počinje od 2006.da bude i paraolimpijska disciplina, mi ćemo se na prvim koracima zadovoljiti samo časovima u okviru našeg plesnog kluba, dva do tri puta nedeljno. U strateškom planu su nam takmičenja na koja ćemo izlaziti i takmičiti se zajedno sa osobama koje nemaju invaliditet, vrlo verovatno da ćemo se takmičiti na Evropskom takmičenje u septembru 2006. koje se organizuje u Beogradu. Dalje, kada ojačamo i prikupimo sredstva i snagu verovatno negde u 2007. godini ćemo moći da se posvetimo i vrhunskom sportu plesu koji će nas dovesti i do paraolimpijade.

* Pogled u budućnost?

Ja ne znam da li je to pogled ili san. Ali znam da vidim osobe sa invaliditetom koje imaju jednake šanse za odrastanje,obrazovanje, zaposlenje, porodični život kao i svi drugi članovi društvene zajednice. Baveći se plesom mi samo dokazujemo da i osobe sa invaliditetom mogu da učestvuju u svim društvenim i tkz. nestandardnim aktivnostima kada nam se pruže uslovi. Tako dajemo akcenat da neko ko je slep ne mora da bude samo telefonista, neko ko ne hoda može da bude i dobar hirurg ili medicinska sestra a ne samo npr.operater na racunaru... dajemo akcenat da mi hocemo i možemo da radimo sve jer smo odgovorni, ali tražimo i od društva da probudi odgovornost prema nama.

* Kako nalazite sponzore?

Za sada je naše Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijlne politike sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom, imalo sluha i podržalo nas da napravimo svečanost jednakih mogućnosti "ples u svim bojama" gde smo promovisali ples korisnika/ca kolica. Ali interesantno je da u toku pripreme ove svečanosti i održavanja časova plesa zahvaljujući tome što su nas mediji pratili, javljalo se niz donatora koji su nam pružili podršku u okviru same svečanosti. Npr. u proizvodima, sokovima, cateringu, kolačima , ukrasima za salu u kojoj je održavana svečanost i sl.

* Imate predivan moto...

Misliš na ovaj:
Samo to što ne hodaš ne znači da ne možeš da plešeš
Ali imamo mi i moto organizacije CRID:
Stvaranje društva jednakih mogućnosti za sve!
I jedan i drugi moto, u stvari ukazuju na istoJ

* U mailu ste mi napomenuli da ste veliki borac za ljudska prava i poštovanja različitosti. Mi smo časopis koji djeluje na istim principima. Eto, očitujte nam se malo i po tom pitanju.

Osobe koje su osnovale CRID su dugogodišnji aktivisti i aktivistkinje u različitim nevladinim organizacijama. Mi imamo osobe koje dele iskustvo invaliditeta ali i osobe koje ga nemaju, jer smatramo da je to inkluzivan model organizacije-da se ne pređe u drugu krajnost pa mi sa invaliditetom postanemo neko ko pravi segregaciju prema onima koji ga nemajuJ.

Dakle ne samo ja nego svi koji su u CRID-u se zalažu za ravnipravnost polova, poštovanje različitih seksualnih orijentacija, nacionalnu pripadnost, mi se trudimo da podržimo sve akcije protiv fašizma i nacionalizma kao i protiv podstrekavanja nasilja bilo strukturalnog bilo ličnog.

Kao aktivisti i trenerice Centra za nenasilnu komunikaciju i feminističkih organizacija, mi utičemo na stvaranje mira na tlu bivše Jugoslavije i prizivanjem sopstvene odgovornosti promovišemo stvaranje pomirenja svih nacionalnih grupa bivše YU.

Ovo su naši pravci, to je način našeg života a u okviru CRID-a prenosimo te smerove i na stvaranje jednakih mogućnosti za najbrojniju vrlo diskriminisanu manjinu koja predstavlja 10% populacija, a to su osobe sa invaliditetom.

Udruzenje paraplegicara Banata P2
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:14 am

Gospodin Dušana Ramljak i gospođa Kristina Živankić-Plesna tačka
vice-šampiona Svetskog kupa u plesu u Plavom salonu Kraljevskog Dvora
Udruzenje paraplegicara Banata LX7V2471
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:16 am

Kraljevski par sa vice-šampionima sveta u plesu

Udruzenje paraplegicara Banata LX7V2528


http://www.royalfamily.org/events/2006/oktobar/08/photo_story1.htm
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:17 am

Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:20 am

Boki i Storm-Igalo,2008.

Udruzenje paraplegicara Banata Img0026640x480en8
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:20 am

Nele i Storm-Igalo,2008

Udruzenje paraplegicara Banata Img0033640x480ge0
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:22 am

Neon,Storm i Boki

Udruzenje paraplegicara Banata Nelebokivy2

Moji lepi decaci ...

Zrenjanin-26.12.2008.god.
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:23 am

Sava i Storm

Udruzenje paraplegicara Banata Savapi5
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:24 am

Paja,Deda i Storm

Udruzenje paraplegicara Banata Pajadedaxw5

26.12.2009.Zrenjanin
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:26 am

Kristina,Sava i Storm

ples

Udruzenje paraplegicara Banata Img0393640x480vv9

26.12.2009.Zrenjanin
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Storm_z Uto Sep 08, 2009 2:27 am

Volimo mi naseg Savu Twisted Evil
Aleksa,Sava i Storm Wink

Udruzenje paraplegicara Banata Img0396640x480pg2
Storm_z
Storm_z
Admin

Posts : 1697
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Location : Olujna_polja

Nazad na vrh Ići dole

Udruzenje paraplegicara Banata Empty Re: Udruzenje paraplegicara Banata

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu